Иновативно лечение на асептична некроза на бедрената глава със стволови клетки позволява на пациентите да избегнат смяна на тазобедрена става.
Асептична некроза на бедрената глава (Болест на Чандлър) представлява кистозна деструкция на бедрената кост. Това състояние може да бъде следствие на исхемия, кагато е нарушено кръвоснабдяването на костта, а това от своя страна води до некроза. Заболяването е характерно за възраст от 30 год до 50 год възраст. Може да бъде едностранно или двустранно.
Причина за възникване
Причината за възникване не е напълни изяснена. Възможни причина са продължителна теапия с кортикостероиди , алкохолизъм, затлъстяване, травма на тазобедрената става, повтарящо се излагане на йонизираща радация и вродени фактори.
Протичане:
Заболявато преминава през седем фази:
Засегната кост постепенно некротизира, а бедрената глава колабира (смачква се). Този процес е свързан със силни болки в засегнатата става и ограничение на движенията.
Диагноза:
Диагнозата се поставя чрез ЯМР, а при по напредналите фази и чрез рентгенография.
Лечение на асептична некроза на бедрената глава
При липса на лечение се наблюдават при 85%- 95% от пациентите с асептична некроза на бедрената глава, тежки артрозни промени в засегнатата става. Настъпилата коксартроза води до тежка инвалидизация с ограничаване на движенията и значителна болка. Това налага оперативно поставяне на изкуствена тазобедрена става.
При начални стадии на заболяването се наблюдават малки лезии, промените не са силно изразени. В тези лучай се потига успешно лечение чрез намаляване на налягането в бедрената глава. Това се постига чрез сърцевидна декомпресия.
Сърцевидната декомпресия или „core decompression“ e хирургична анипулация, при която се отваря костен тунел в бедрената шийка и бедрената глава. По този начин се редуцира налягането в костта и се дава възможност да прорастне нова кост. Тази прецедура може да бъде съчетана с използването на костен присадък.
Лечение на асептична некроза на бедрената глава със стволови клетки е метод, при който се взимат стволови клетки от тазовите кости. Те се отделят и преминават през три фази на активация. Вече обработените стволови клетки се поставят в направения канал от “core decompression“ (сърцевидната декомпресия).
Изпълнението на таза оперативна техника е чрез миниинвазивен достъп, продължава около 30 мин. Постоперативно се налага щадене на засегнатия крайник и използване на помощни средства – патерици за период от 4- 6 седмици.
Вижте още лечение на коксартроза със стволови клетки
Вижте още лечение на гонартроза със стволови клетки
Автор: Д-р Георгиев
Със асепт некроза ме диагностицираха ноември 2017 г след 2 скенера.1 и 2-ра ст.диабетичка на инсулин съм.имам тежко възп на сакроилиачни стави-заключени.имам силни болки при движение и стоеж права.на 50 г съм.това лечение подх ли е мен
Здравейте, ако сте в начален стадии можем да Ви помогнем.
Здравейте, синът ми е на 7г и е диагностициран с болест на Пертес. Може ли да се прилага при малки деца
Здравейте, нямаме данни за болестта на Пертес. Нашият съвет е да се насочите към Специализираната Болница за Ортопедично Лечение в Г. Баня.
Здравейте, на 43 години съм и съм в 3та фаза. Имам болки повече от 10 години но се поддържам с ежедневни тренировки и спорт. Последните 2 години правя и курс на рехабилитация в Про ЕАД П.Баня.
Веднъж годишно ходя на контролен преглед и при проф. Киров. Той също ми спомена за този иновативен метод. Мислите ли, че би имал желания ефект при мен, за да започна лечение с този метод?
Трудно е да се отговори без да се направи преглед.
Здравейте! Синът ми е 32г. и през май 2019г. получи силни болки в лявата тазобедрена става и започна да куца. Лекуващият му ортопед му направи рентгенова снимка на която нищо не се видя. Непосредствено след това му направиха и ЯМР на която се видя, че няма некроза, но има много малка цепнитина предружена с едем. Три месеца след това болките почти изчезнаха. Ходихме през това време при различни Ортопеди и дори при Професор Дрешер който е вицепрезидент на АRGO организация която се занимава точно с некроза на тазобедрената става в Румелсбергерклиник. Всички са на мнение, че синът ми има или би трябвало да има некроза. Направиха му още едно ЯМР и то също не показа да има некроза. Въпреки това Професора му предложи да си направи и на двете стави декомпресия и за да му бъде направена биопсия и за да се види какво точно му има.
Ние не бяхме убедени, че това е непременно необходимо и започна с физиотерапия. Вече сме декември и той все още има леки болки, но и леки такива и от дясно. Утре и след два дни ще му направят съответно ЯМР и от двете страни за да се види какво е състоянието му. Вече не знам на какво и на кого да вярвам. Моля за съвет. Благодаря предварително!
Може да са много причините.